برنامه غیر متمرکز Dapp چیست؟

شاید برای شما هم سوال باشد بدانید برنامه غیر متمرکز Dapp چیست؟ سیستم ارزهای دیجیتال با ارزهای پولی و بانکی تفاوت‌ های بسیار زیادی دارند و یک ویژگی آن‌ ها غیر متمرکز بودن روند کار است.

نحوه عملکرد بلاک چین‌ ها بر خلاف پایگاه‌ های داده متمرکز هستند که اطلاعات در یک‌ جای مخصوص ثبت می‌ شود. در بلاک چین‌ ها اطلاعات معمولاً بین افرادی که به بلا چین متصل هستند، به اشتراک گذاشته می‌ شود. به همین علت حذف و دست‌ کاری اطلاعات ثبت‌ شده ناممکن است و کسی قادر نیست به‌ جز اکثریت کاربران این کار را انجام دهد. به این برنامه‌ هایی که روی بلاک چین ساخته می‌ شوند، برنامه غیر متمرکز Dapp  می‌ گویند. ما در این مقاله قصد داریم به سوال برنامه غیر متمرکز  Dapp چیست، پاسخ دهیم و برخی از ویژگی‌ های برنامه غیر متمرکز  Dapp، کاربردها و ساز و کارهای آن را برای شما توضیح دهیم. پس لطفاً تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

برنامه غیر متمرکز Dapp چیست و چه ویژگی‌ هایی دارد؟

از آن جایی‌ که مفهوم Dapp و ساز و کار آن، در ابتدای راه قرار گرفته‌ است، شاید نتوان تمامی ویژگی‌ های آن را به‌ سادگی مطرح کرد، اما به‌ طور کلی برنامه‌ های غیر متمرکز یا همان داده‌ ها دارای برخی ویژگی‌ های مشترک هستند که در زیر به آن‌ ها اشاره می‌ کنیم.

متن باز

از ویژگی‌ های کدهای غیر متمرکز این است که این کدها باید در اختیار همه کاربران قرار داده شوند تا کاربران از درستی یا نادرستی آن اطمینان پیدا کنند. به علاوه این‌ که هر تغییری در آن باید با تصمیم‌ گیری اکثریت باشد.

تمرکز زدایی شده

تمام موارد این برنامه باید در بلاک چین به‌ صورت عمومی و غیر متمرکز ذخیره شوند تا از آسیب‌ های تمرکزی احتمالی ممانعت شود.

انگیزشی

افرادی که در زمینه امنیت و فعالیت بلاک چین فعالیت دارند، باید انگیزه کافی برای این کار را داشته باشد که می‌ توان با دادن واحدهای ارز دیجیتال به آن‌ ها این انگیزه را در آن‌ ها ایجاد کرد.

پروتکل

برنامه‌ ریز در برنامه‌ های غیر متمرکز برای کلیه فعالیت‌ ها پروتکلی را تدوین می‌ کند و کسانی که در آینده قصد استفاده کردن از برنامه را دارند، می‌ بایست الزاماً این پروتکل را قبول کنند.

ساختار کلی برنامه‌ های غیر متمرکز

برای آن که بتوانید ساختار و شکل‌ گیری برنامه‌ های غیر متمرکز را به شکل واضحی درک کنید، باید مقایسه ای بین برنامه‌ های متمرکز و برنامه‌ های غیر متمرکز انجام دهیم تا بتوانید مفهوم درست برنامه‌ های غیر متمرکز را درک کنید.

برنامه‌ های متمرکز معمولاً از دو جزء فرانت اند و بک اند تشکیل می‌ شوند، فرانت اند بخشی است که کاربر آن را درک می‌ کند و می‌ تواند مواردی مانند روش‌ های وارد کردن ورودی به برنامه، صداها و ویدئوها، ظاهر برنامه و غیره را برای کاربر قابل‌ درک کند.

بک اند هم بخشی است که در پشت زمینه قرار دارد و محاسبات و وظایفی را نسبت‌ به فرانت اند انجام می‌ دهد.

در برنامه‌ های متمرکز و تحت وب گزینه دیگری نیز وجود دارد به نام میدل اند که وظیفه آن برقرار کردن ارتباط بین بک اند و فرانت اند می‌ باشد.

در برنامه‌ های غیر متمرکز نیز هر دو گزینه فرانت اند و بک ان وجود دارد، فرانت اند مانند فرانت اند تحت وب عمل می‌ کند، اما در مورد بک اند وضعیت کمی فرق می‌ کند. بک اند در برنامه‌ های غیر متمرکز با شبکه‌ بلاک چین و قراردادهای هوشمند روبرو می‌ باشد.

کدهای این برنامه روی قراردادهای هوشمند واقع شده‌ اند و که داخل شبکه بلاک چین قرار دارند، پس در این‌ جا به‌ جای سرورهای مرکزی برای کدهای برنامه از بلاک چین‌ های غیر متمرکز استفاده می‌ کنند.

ارزهای دیجیتال زیادی برای توسعه برنامه‌ های غیر متمرکز وجود دارند که اتریوم امروزه یکی از پرکاربردترین آن‌ هاست. این ارز دیجیتال با ایجاد قرارداد هوشمند قادر است برنامه غیر متمرکز را بر روی این پلتفرم پیاده کند.

انواع برنامه‌ های غیر متمرکز و اتریوم

بسیاری از طرف‌ داران اتریوم تصور می‌ کنند که با وجود آن می‌ توانند قابلیت تمرکز زدایی در همه‌ چیز را داشته باشند، اما باید گفت که دامنه برنامه‌ های غیر متمرکز بسیار گسترده‌ تر از آن است که با این پلتفرم محاسباتی بتوان آن را جمع بندی کرد.

بر روی این حساب برنامه‌ های غیر متمرکز را به سه گروه تقسیم‌ می‌ کنند.

۱. برنامه‌ هایی که پول را مدیریت می‌ کنند.

در نوع اول یعنی برنامه‌ هایی که پول را مدیریت می‌ کنند کاربر برای حل‌ و فصل یک قرارداد، اتر دریافت یا ارسال می‌ کند. شبکه توزیع‌ شده از نودهای کامپیوتری وجود دارد که در شبکه اتری، توزیع اطلاعات را با سهولت مواجه می‌ کند.

۲. برنامه‌ هایی که با پول ارتباط دارند.

برنامه نود ترکیبی از اطلاعات خارج‌ شده از برنامه و پول می‌ باشد. برای به اجرا درآمدن این برنامه قراردادهای هوشمند، نیاز به اعتماد دارند که این اصطلاح را اوراکل می‌ گوید. اوراکل مفهومی است که می‌ تواند اطلاعات به‌ روز سانی شده و بیرونی را به برنامه بدهد. به یک نکته توجه کنید آن‌ هم این است که تمرکز زدایی اوراکل ها به یکی از بحث‌ های چالش‌ برانگیز برنامه‌ های غیر متمرکز تبدیل شده‌ است.

۳. برنامه‌ هایی که شامل سیستم‌ های رأی‌ گیری و حاکمیتی می‌ شوند.

بیش ترین کاربرد برنامه  Dapp

حال که با مفهوم برنامه غیر متمرکز Dapp آشنا شدید، در این‌ جا می‌ خواهیم برخی از کاربردهای این برنامه را برای شما بیان کنیم.

۱. دسترسی به بلاک چین‌ ها با نود خودشان

دپ ها قابلیت دسترسی به بلاک چین‌ ها را از طریق نود خودشان دارند، چرا که به‌ اجبار باید نود را بدون وقفه اجرا کنند و همگام‌ سازی آن را ادامه دهند.

۲. دسترسی به بلاک چین در وب و به صورت عمومی از طریق یک گره قابل‌ مشاهده

گره قابل‌ مشاهده در Dapp به‌  صورت عمومی باید قابلیت این را داشته باشد که به چندین کاربر خدمات ارائه دهد، در عوض کاربران آن از ذخیره‌ سازی و دانلود مداوم داده‌ های بلاک چین خلاص می‌ شوند.

احتمال این‌ که در آینده‌ ای نه‌ چندان دور فازهای آزمایشی این نوع برنامه مورد اجرا قرار بگیرند، بسیار زیاد است. چرا که برنامه‌ های غیر متمرکز پتانسیل بسیار زیادی در خود دارند و همه آن‌ ها این پتانسیل را دارند که اکوسیستم دیجیتال پیشرفته‌ تری را به وجود بیاورند. این برنامه‌ های غیر متمرکز همواره در حال تکامل هستند و ارز دیجیتال اتریوم می‌ تواند بستری برای توسعه دهندگان آن باشد‌.

منبع:

https://cennz.net/knowledge-hub/cennznet-blockchain-101/what-is-a-dapp-and-why-are-they-useful/

 

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.