هکرهای سفید در جهان – ایسنا

[ad_1]

در ادبیات آنلاین، اصطلاح “هکر” به شخصی اطلاق می شود که احتمال دارد یک خطر امنیتی را در یک سیستم وارد کند.

به گزارش ایسنا، ورزشکاران به دلایل مختلفی از جمله درآمد، اعتراض یا کنجکاوی و علاقه این کار را انجام می دهند. دوندگان به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. برخی که به آنها “کلاه سیاه” گفته می شود، کسانی هستند که به دلایل مخرب مانند درآمد شخصی، مخفیانه در فعالیت های مخرب مانند سرقت اطلاعات یا بستن یک سرویس شرکت می کنند و امنیت یک شخص یا شرکت را به خطر می اندازند. آنها کسانی هستند که طبق قانون و در اذهان عمومی مقصر هستند.

در مقابل، گروه دیگری از رانندگان موسوم به «کلاه سفید» تحت نظارت هستند و با مجوز صاحبان مشاغل و شرکت‌ها به بررسی مسائل امنیتی در سیستم‌های رایانه‌ای و ارتباطات می‌پردازند تا شرکت‌ها و سازمان‌ها بتوانند این مشکل را برطرف کنند و خطر ابتلا به آن را کاهش دهند. اختلال توسط سیاه هکرهای کلاه در واقع، هر کسی می تواند آگاهانه از موانع یک شبکه عبور کند و بدون انجام خرابکاری به نام هکر کلاه سفید، وارد یک شبکه شود. این درایورها که به عنوان درایورهای رفتاری نیز شناخته می‌شوند، با هدف بررسی ایمنی سیستم، شناسایی آسیب‌پذیری‌های امنیتی و بهبود کارایی برنامه، سیستم‌هایی را نصب می‌کنند، اما هیچ نیت بدی در مورد استفاده از آنها ندارند. مجسمه سازان کلاه سفید اغلب به دلیل داشتن مدرک علمی بالا و داشتن مأموریت در کار خود مورد احترام هستند. رانندگان سفید پوست دارای یک سری قوانین هستند، برخی از قوانین این رانندگان عبارتند از: شما نباید به هیچ سیستمی آسیب وارد کنید، نباید با انجام وظایف ملی خود وارد دولت و دفاع شوید. افشای اطلاعات سایت به خطر افتاده، اطلاعات محرمانه را به عنوان یک سیستم به سرقت نمی برد، خطر هک شدن پس از هک شدن یک وب سایت را بر جای نمی گذارد، اطلاعاتی در مورد اطلاعات هک یک وب سایت که در قوانین مورد استفاده ورزشکاران کلاه سفید است مبادله نمی کند. آنها دائماً بدون هیچ نیرویی به آن می چسبند. افراد کلاه سفید در یک وب سایت دو چندان نمی شوند زیرا معتقدند این کار به خلاقیت آنها آسیب می رساند. بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی پلیس فتای ناجا، 50 درصد رانندگان ایرانی زیر 25 سال سن دارند.

همچنین دو نوع دیگر از رانندگان در متن حفاظت ارتباطات وجود دارد: کلاه ایمنی خاکستری و کلاه صورتی. کلاه های خاکستری در واقع وسط دو جزئیات آخر هستند. یعنی گاهی خرابکاری می کنند و گاهی نمی کنند. در واقع آنها دو کلاه سفید و کلاه سیاه دارند. کلاه صورتی اغلب به عنوان دونده کلاه سیاه شناخته می شود. اینها افراد بی سوادی هستند که در چند زمینه برنامه نویسی دیگران را آزار می دهند و مزاحم می شوند. مثلاً در اتاق های گفتگو، در برنامه های آماده شده، دیگران را خراب می کنند یا مزاحم می کنند.

برای به چالش کشیدن پتانسیل ورزشکاران کلاه سفید و همچنین تشویق و به اشتراک گذاری دانش آنها، سالانه کنفرانس ها، کارگاه ها و مسابقات مختلفی مانند CTF در رشته های دانشگاهی و نیمه حرفه ای برگزار می شود و از شرکت های معتبر و بزرگ شرکت کننده حمایت می شود. رانندگان از سراسر جهان CTF یا مسابقه پرچم، یک سیستم کامپیوتری است که در آن سوارکاران در مقابل یکدیگر قرار می گیرند. در این بازی، هر تیم سعی می کند از موقعیت های از پیش انتخاب شده در رایانه یا شبکه اجتماعی خود محافظت کند. او در عین حال سعی می کند با غلبه بر دیوار تیم های دیگر پرچم خود را بر روی سیستم های آنها بگذارد. در حال حاضر، مسابقه CTF یک مسابقه علمی است که در مورد ایجاد یک تجربه مشترک در ایجاد سیستم ها و به اشتراک گذاری دانش سر به سر و امکان حملات در دنیای واقعی است.

به طور کلی، در مسابقات CTF، جنبه های مختلف آگاهی ایمنی تیم های شرکت کننده سنجیده می شود. مهندسی معکوس، شناسایی شبکه، تجزیه و تحلیل پروتکل، مدیریت شبکه، حملات وب، برنامه نویسی و تحلیل رمز از جمله شایستگی هایی است که در این بخش از مسابقه و شرکت کنندگان در نظر گرفته خواهد شد. آنها در این مسابقات به آن نیاز دارند.

با وجود اینکه عمل به چنین آثاری در دنیا سابقه ای نزدیک به یک دهه دارد، اما در کشور ما چندان مورد استقبال قرار نگرفته است. احتمالاً تنها نمونه عملی رقابت و حمایت آنلاین در تابستان 1390 توسط مرکز آپا (آگاهی، پشتیبانی، افتا) و مرکز امداد توسط دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد. دومین دوره این مسابقه در خرداد ماه 1391 در دانشگاه صنعتی شریف با هدف داوری گروه ها و افراد در زمینه تست ایمپلنت و تحقیقات ایمنی و ارتقای دانش فنی این شرکت کنندگان در این حرفه توسط مرکز آپا این رشته برگزار شد. . دانشگاه لازم به ذکر است که «پاریس تبریز»، «شاهزاده امنیت گوگل» یک کلاه سفید و هکر ایرانی است که در سن ۳۱ سالگی و سال گذشته با ویژگی‌هایی مانند مارک زاکربرگ، موسس فیس‌بوک، مسئولیت حفاظت از داده‌های گوگل را بر عهده دارد. در لیست پرافتخار 30 چهره موفق زیر 30 سال در حوزه فناوری بودند.

در ادامه برخی از اقدامات برخی ورزشکاران کلاه سفید جهان را به نمایش می گذاریم:

ریچارد متیو استالمن در دنیای حرفه ای به عنوان یک هکر شناخته نمی شود، اما او به عنوان رهبر توسعه نرم افزار آزاد شناخته می شود. اما همین رهبر به دلیل توانایی در برنامه نویسی، راننده بسیار باهوشی نیز هست. او همچنین دشمن قوی مایکروسافت است. در رده مسابقه‌ها، مسابقه‌دهنده کلاه سفید است و در دنیای حرفه‌ای کارشکنی نکرده است، اما مانند هر مسابقه‌ای به حریم خصوصی اعتقادی ندارد و می‌گوید تمام اطلاعات دنیا باید به اشتراک گذاشته شود. این ورزشکار آمریکایی کنفرانس های زیادی در مورد مسابقات اتومبیل رانی و اتومبیلرانی انجام داده و چهره اتومبیلرانی واقعی در جهان را به نمایش گذاشته است. یکی از برجسته ترین کارهای او جذب قدرتمندترین نرم افزار مایکروسافت بود. استالمن در حالی که نماینده مایکروسافت در کنفرانس بود به شبکه حمله کرد و توضیح داد که قوی ترین سیستم امنیتی است و در مقابل دیدگان تنها در 8 دقیقه سیستم توسط مایکروسافت هک و سیاه شد.

تیم برنرز لی: برنرز لی یک محقق وب است و شاید تعجب کنید که او را در اینجا به عنوان یک توسعه دهنده کلاه سفید بیابید. اما زمانی که در دانشگاه آکسفورد تحصیل می کرد، با نفوذ به کامپیوترهای عمومی دانشگاه و قطع دسترسی به دوستانش، به یک دردسرساز تبدیل شد و دسترسی او به کامپیوتر توسط دولت قطع شد. در واقع او حتی سعی کرد با ساختن رایانه های شخصی از قسمت های بد تلویزیون و سایر وسایل الکترونیکی امرار معاش کند! او پس از کار برای سازمان تحقیقات اروپایی سرن، سیستمی را برای تسهیل اشتراک گذاری اطلاعات بین محققان ایجاد کرد. او بعداً همین ایده را تکمیل کرد و وب را ایجاد کرد. سالها بعد او کنسرسیوم WWW یا W3C را برای بهبود وضعیت وب سایت تأسیس کرد و کنسرسیوم از آن زمان تاکنون فعال بوده است.

استفن وزنیاک: او اپل را با استیو جابز، یکی از محبوب ترین خرده فروشان خلاق و کلاه سفید در بیست سال گذشته، تأسیس کرد. او مدال ملی فناوری و مدرک افتخاری پزشکی را از دانشگاه‌های کترینگ و نوا دریافت کرد. وزنیاک هک را با تحقیق در مورد راهی برای شکستن کلیدهای مرکز تلفن آغاز کرد. او قادر به برقراری تماس از راه دور رایگان بود. او با همکاری جابز، محصولاتی به نام جعبه‌های آبی را که برای همین هدف طراحی کرده بود به همکلاسی‌هایش در اوایل دهه 1980 فروخت. وزنیاک با استفاده از همین دستگاه پاپ را به صورت رایگان به واتیکان احضار کرد و ادعا کرد که هنری کیسینجر یک سیاستمدار قدیمی آمریکایی است! او به دلیل رفتارش از دانشگاه اخراج شد و به همراه استیو جابز اولین نمونه اولیه رایانه شخصی اپل را طراحی کردند. آنها در گاراژ جابز شروع کردند و وزنیاک در طراحی ابزار فعال تر بود. وزنیاک وقتی بزرگ شد تصمیم گرفت از هک فاصله بگیرد و بیشتر روی کارهای خیریه و آموزش فناوری تمرکز کند.

لینوس توروالدز: توروالدز فردی است که سیستم عامل متن باز لینوکس را ایجاد کرده است و ممکن است از شنیدن هکر بودن او تعجب کنید. اما البته این مهندس برای سرگرمی و خنده همزمان هک می کرد و به گفته خودش سعی می کرد در سخت افزار جا بیفتد تا دیگر کار نکنند. او انواع تکنیک ها را در اوایل دهه 80 و 90 حفظ کرد و حتی چند بازی ویدیویی انجام داد تا ببیند چگونه کار می کنند. او تم لینوکس را در سال 1991 تأسیس کرد و کیفیت و عملکرد آن را با توزیع عمومی و رایگان نرم افزار خود بهبود بخشید. اما امروزه نام او یکی از تاثیرگذارترین افراد در دنیای نرم افزارهای کامپیوتری است.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.