مبدل حرارتی صفحه ای زیلمت مبدل پلیت زیلمت

مبدل حرارتی صفحه ای زیلمت – مبدل پلیت زیلمت – پایادما
مبدل حرارتی صفحه ای پلیت , پلیت مبدل حرارتی صفحه ای, خرید مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی صفحه ایی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی, خرید مبدل صفحه ای, مبدل صفحه ای حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای گسکت دار, مبدل های حرارتی صفحه ای پره دار, مبدل های حرارتی صفحه ای

در آرایش جریان متقاطع، بسته به طراحی، جریان مخلوط شده و یا مخلوط نشده نامیده می شود. از نمونه کاربرد های مبدل های حرارتی نوع پوسته و لوله و نوع صفحه ای میتوان به تقطیر حلال ها و مخلوط های چند ماده ای، خنک کاری و گرمادهی راکتورها و نگهدارنده محصولات، به عنوان کولر هیدروکربن ها، خنک کاری مدارات آب، بازیافت حرارت در فرآیندهای پتروشیمی مانند بازیافت حرارت بنزن، به عنوان کندانسور و اواپراتور، گرمکن گاز طبیعی (قبل یا بعد از انبساط)، گرم کردن سوخت ها برای کاهش ویسکوزیته آنها، تولید آب داغ به عنوان گرمکن آب تغذیه بویلر،گرم کننده نفت خام و گاز ترش، پیش گرمکن آب، خنک کاری آن و خنک کاری محصول مایع در فرآیند متانول، خنک کاری سدیم هیدروکسید، پیش گرمکن نفت در فرآیند اتیلن و هر بخشی از صنعت پتروشیمی، نفت و گاز که به انتقال گرما در آن نیاز باشد، اشاره نمود. Th​is ​data w᠎as creat ed with GSA C᠎onte​nt Gen erator  Demover si on.

همچنین برای ریزفضاهای استخر همچون جکوزی که دارای دماهای خاص برای آب است، انتخاب مبدل باید با دقت بیشتری انجام بگیرد.

این مساله مخصوصا در شرایطی که دمای سیال ورودی بیش از 60 درجه سانتی گراد باشد یا نوسانات دمایی شدت بالایی دارند اهمیت بیشتری پیدا می کند.

᠎Th᠎is art icle h​as ᠎been ᠎do​ne by GSA Content Generat or D em over​sion.

صنایع بسیاری طراحی انواع مبد ل های حرارتی فعالیت دارند و هم چنین، دروس متعددی در کالج ها و دانشگاه ها با نام های گوناگون در طراحی مبدل های حرارتی ارائه می گردد.محاسبات مربوط به مبدل ها کاری طولانی و گاه خسته کننده است.

بنابراین اگر مبدل حرارتی صفحه نشت داخلی دارد چه کاری باید انجام دهم؟ به عنوان یک تجهیزات انتقال حرارت کارآمد ، مبدل های حرارتی صفحه ای به طور گسترده ای در شرایط کاری مانند آب ، روغن ،آب و نوشابه در تجهیزات و فرایند نقشی تعیین کننده دارد.

این ماده عمدتا در شرایط معمول آب ، روغن ، آب و نوشابه استفاده می شود. امکان بکارگیری مبدل حرارتی صفحه ای در تبادل حرارت بین سیالات با لزجت بالا: از آنجا که در این مبدل­ های حرارتی سیال دارای آشفتگی جریان بالا در سرعت­ های پایین می ­باشد، در مواردی که سیال مورد نظر دارای لزجت بالا باشد کاربرد دارد.فرآیند کنترل در مبدل حرارتی صفحه ای سریع تر انجام می شود.

جریان هم جهت Co Current: در مبدل های گرما با جریان هم جهت هردو سیال در یک جهت جریان می یابند و از انتها خارج می شوند .

برای جریان و دماهای مشخص ورودی و خروجی سیال سرد و گرم، مبدل های حرارتی با جریان مختلف الجهت به کمترین سطح گرما، مبدل هم جهت به بیشترین سطح انتقال حرارت و مبدل با جریان متقاطع به سطحی بین این دو احتیاج دارند.

جریان متقاطع Cross Flow: در مبدل های گرمایی با جریان متقاطع، جریان یک سیال عمود بر جهت جریان سیال دیگر می باشد.

در شرایط کاملاَ مشابه، سطح انتقال حرارت در مدل جریان همسو بیشتر از نوع جریان ناهمسو است. جریان مختلف الجهت Counter Current: در مبدل های گرمایی با جریان غیر همسو ،دو جریان سیال در جهات مختلف جریان می یابند .

این نوع طراحی بسیار مناسب برای جریان سیالات خورنده در کانال صفحات جوش خورده و در تماس با گسکت های رینگی در قسمت پورت صفحات جوش نخورده است.

طراحی و ساخت این نوع مبدل ها برای کاربرد در سیالات با خوردگی بسیار بالا می باشد. این نوع مبدل حرارتی توانایی هندل کردن اکثر مبرد ها را در سمت جوشی دارا بوده و به ویژه برای کاربرد های آمونیاک پیشنهاد می شود.

مبدل حرارتی صفحه ای جوشی شامل مبدل های حرارتی صفحه ای نیمه جوشی، تمام جوشی بلاک، تمام جوشی صفحه و پوسته، مبدل های پلیت کویل، پلتولار، بریز یا لحیمی می شود.

مزیت این نوع مبدل های حرارتی نسبت به نوع تمام جوشی، دمونتاژ آسان و امکان افزایش ظرفیت آن هاست. مزیت مبدل حرارتی صفحه ای نیمه جوشی نسبت به نوع تمام جوشی، دمونتاژ آسان و امکان افزایش ظرفیت آن هاست.

مبدل حرارتی نیمه جوشی (Semi-welded PHE) شرکت طاها قالب توس TGT Co. مبدل های حرارتی نیمه جوشی (Semi-welded PHE) شرکت طاها قالب توس TGT Co.

مبدل های حرارتی صفحه ای نیمه جوشی هم چنین برای سیکل های تبرید نیز قابل استفاده هستند. جنس واشر مورد استفاده برای روغن ها و سیالات خورنده به ترتیب HNBR/NBR/FKM می باشد.

دقیقا مشابه مبدل های حرارتی صفحه ای گسکت دار، جفت صفحات یا اصطلاحا کست ها (Cassette) به وسیله فریم صلب و پیچ به هم فشرده می شوند.

که با سری TAHA-SW شناخته می شود، شامل جفت صفحات شیارداری است که در یک سمت به هم جوش داده شده اند و در سمت دیگر آب بندی به وسیله گسکت انجام می گیرد.

این مبدل ها از نظر شکل جریان، از نوع متقاطع می باشند که جریان هوای لازم برای خنک کردن سیال داخل لوله ها به وسیله یک فن تامین می شود .

این تبادل انرژی براساس اصول انتقال حرارت و جریان همرفتی توصیف میشود و برای هر سیال قابل محاسبه است. این مبدل ها به وفور برای مصارف چگالش در واحد های مایع سازی هوا مورد استفاده قرار می گیرند.

در این مبدل ها جریان های سیال با صفحات تخت که بین آنها پره های موج دار با شکل بندی های متفاوت قرار داده شده اند از هم جدا می شوند.

برای جریان های کم تا متوسط سیال استفاده می شوند. این موضوع کانال را مستعد برای تشکیل رسوب نماید،با توجه به این موضوع که این مبدلها نمی توانند به صورت مکانیکی تمیز شوند ، استفاده از این مبدل های صفحه ای پره دار منحصر به سیال های تمیز است. Content was c​re᠎ated by GSA Content Gen er​ator D᠎emov ersion᠎!

زمانی که آب گرم وارد مبدل صفحه ای می شود تنها وارد صفحاتی می شود که طبق الگو بندی واشر تنظیم شده است و آب سرد وارد تمام فضاهای خالی می شو.

در مورد نشت داخلی ، خوردگی یا اکسترود شدن واشر مبدل حرارتی را در نظر بگیرید. به طور کلی ، بیش از 80٪ از نشت داخلی باید بررسی کند که آیا صفحه خراب است.

کانال های جریان در مبدل های صفحه ای پره دار کوچک هستند که بدین معناست که سرعت جرمی جریان در آنها نیز باید کوچک باشد ( 10 تا 300 ) تا از افت فشار اضافی ،اجتناب شود.

مبدل های حرارتی صفحه ای متشکل از مجموعه ای مستطیلی از صفحات فلزی موج دار بوده که توسط یک قاب در کنار یکدیگر ثابت نگه داشته شده و دو سیال سرد و گرم به صورت یک در میان، بین آنها جریان دارند.

مبدلهای لولهای پرهدار، متشکلاند از لولههایی که در قسمت بیرونی آنها پرههایی نصب شده است. قضاوت کلی این است که آیا صفحه خورده شده است یا خیر ، شما می توانید به قسمت بیرونی تعویض صفحه نگاه کنید.

این امتیاز که صفحات به آسانی تمیز شوند و یا تعویض گردند باعث شده کاربردPlate Heat Exchanger در صنایع غذایی و لبنیات توسعه یابد.

مبدل حرارتی صفحه ای Plate Heat Exchanger دارای تعدادی از صفحات نازک با سطح چین دار میباشند که سیالهای گرم و سرد را از هم جدا میسازد.

یکی از اجزای مبدل های حرارتی صفحه ای (Plate) پلیت مبدل حرارتی است. در حالیکه در مبدل حرارتی منبع گرمایشی سیال گرم است.

استفاده از بخار تا فشار 3bar بعنوان سیال حامل انرژی گرمایی در مبدلهای حرارتی صفحه ای هپاکو یکپارچه مجاز می باشد.

یکعدد ناودانی یا پروفیل در بالای مبدل (Carryng Bar) : که مانند میله فوق عمل کرده و علاوه بر آن بعنوان یک نگهدارنده برای جابجایی پلیت ها مورد استفاده قرار می گیرد.

تاریخچه مبدل های حرارتی صفحه ای، مزایا و محدودیت های مبدل های حرارتی صفحه ای با مبدل های پوسته و لوله، معرفی انواع مبدل های صفحه ای، ساختار مبدل های صفحه ای، چیدمان و توزیع جریان، کاربرد مبدل های صفحه ای، خوردگی، ساییدگی و رسوب گرفتگی در مبدل های صفحه ای ، ایمنی مبدل های صفحه ای، نکات کاربردی در بهره برداری ونگهداری از مبدل های صفحه ای گسکت دار، طراحی مبدل های حرارتی صفحه ای، عملکرد انتقال حرارت و ویژگی های افت فشار مدل های کلی، محاسبات تغییر فاز، جوش و چگالش، رسوب و خوردگی و به طور کلی سایر مسائل مرتبط با مبدل های حرارتی مورد مطالعه قرار می گیرد.

تولید میشوند که مهندسان با توجه به نوع کاربری مبدلهای حرارتی از آنها در طراحی سیستمهای تاسیساتی و صنعتی استفاده میکنند.

آنها وسایلی هستند که امکان انتقال انرژی گرمایی بین دو یا چند سیال در دماای مختلف را فراهم می کنند.

3) شکاف بین صفحات مسدود شده است. معمولا جرم و حجم این مبدل ها کم است لذا مبدل های فشرده هم نامیده می شوند.

باتوجه به فشردگی صفحات سطح انتفال حرات به حجم ارزشمند است . در عوض لوله ای که از درون محفظه ای عبور می کند ، در عوض دو اتاق متناوب وجود دارد که عمق آنها معمولاً نازک است و در بزرگترین سطح خود توسط یک صفحه فلزی موج دار از هم جدا شده اند.

شکل های مختلف بسیاری از ورق های موجدار در این مبدل ها استفاده می شوند ولی رایجترین آنها عبارتند از: پره ساده ،پره ساده سوراخدار ، پره دندانه ای یا کنگره ای ، پره جناغی یا موجی شکل.

تنها با اضافه کردن یا حذف صفحات یا پلیت ها می توان عملکرد مبدل حرارتی صفحه ای واشردار را بهبود بخشید.

مبدل های صفحه ای پره دار برای استفاده در توربین های گاز،نیروگاههای مرسوم و هسته ای،مهندسی پیشرانه (هواپیماها،ماشین های باری وخودروها) ، تبرید ، گرمایش ، تهویه و تهویه مطبوع ، سیستم های بازیابی گرمای اضافه ، صنایع شیمیایی و سرمایش وسایل الکترونیکی بوجود آمده اند.

بعلاوه ، این دستگاهها برای خنک کردن موثر محلول های آب قلیایی و یا برای گرم کردن یا خنک کردن روغن های حیوانی یا گیاهی مورد استفاده در فرآیند تولید پارچه، استفاده می شوند.

مبدل های حرارتی در دستگاه های مختلف نظیر دیگ بخار، مولد بخار، کندانسور، اواپراتور، تبخیرکننده ها، برج خنک کن، پیش گرم کن فن کویل، خنک کن و گرم کن روغن، رادیاتورها، کوره ها و …

این عملیات می تواند بین مایع-مایع، گاز-گاز و یا گاز-مایع انجام شود.مبدل های حرارتی به منظور خنک کردن سیال گرم و یا گرم کردن سیال با دمای پایین تر و یا هر دو مورد استفاده قرار می گیرند.

4. نازلهای ورودی و خروجی که برروی فریمها قرار میگیرند. دانفوس در سال ۱۹۳۳ میلادی در شهر نوردبرگ دانمارک تاسیس شده است و دفتر (ستاد) مرکزی آن همچنان در آنجا قرار دارد.

طراحی های خاص این نوع مبدل های حرارتی بسیار مناسب برای فرآیند های کندانس (Condensation) و تبخیر (Evaporation) بخار آب است.

بجنس صفحات بسیار متنوع بوده که شامل انواع استیل ، تیتانیوم و نیکل می باشد.اساس کارکرد این نوع مبدل ها مطابق بر اصل عبور دو سیال با دماهای متفاوت از کنار یکدیگرمی باشد .

هنگامی که مایع بین صفحات وارد می شود ، از منطقه توزیع عبور می کند. در مبدل های صفحه ای سطح تبادل بین دو سیال سرد و گرم توسط صفحات ایجاد میگردد.

اگر واشر خورده باشد ، معمولاً سوراخ نشتی ایجاد می شود و نشت داخلی و نشتی رخ می دهد. مبدل های صفحه ای, نوعی از مبدل حرارتی می باشند که سطح تبادلی بین دو سیال سرد و گرم ،توسط صفحات ایجاد میگردد.

در پلیت گرمایی (FA) فاصله ای در حدود ۱۲ میلی متر بین جدارههای صفحه و موجهای درشت روی آن وجود دارد که حرکت سیالات پالپ دار را امکان پذیر می کند.

در مواقعی که با توجه به شرایط فرآیندی امکان استفاده از مبدل نوع قاب و صفحه وجود نداشته باشد و از طرفی فشار و دمای سیال بالا باشد، راهی جز استفاده از مبدل حرارتی صفحه ای بَوِکس (Bavex) نیست.

اما راه هایی وجود دارد که قیمت مبدل حرارتی صفحه ای را کمتر کرد. افزایش اهمیت انرژی باعث گردیده علم نوین به دنبال ذخیره ی انرژی و در نتیجه استفاده از تجهیزات جدید با مصرف انرژی کمتر باشد.

با افزایش مقاومت ، آب از مکانهای دیگر به بیرون تراوش می کند ، بنابراین باعث نشت داخلی می شود.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.