ساعت هوشمند برای تشخیص استرس با بررسی عرق بدن!

[ad_1]

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس با همکاری دانشمند ایرانی سام امامی نژاد ساعت هوشمندی ساخته اند که با مطالعه عرق بدن کاربران، سطح هورمون ها را اندازه گیری می کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از سایت رسمی دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس (UCLA)، بدن انسان روزانه با تولید هورمونی به نام کورتیزول به استرس شدید پاسخ می دهد.

تا به امروز، اندازه گیری سطح کورتیزول راهی برای تشخیص بیماری هایی مانند افسردگی و اختلال استرس پس از سانحه که در آن سطوح هورمونی بالا است، نبوده است. سطح کورتیزول معمولاً در خون با آزمایش‌های آزمایشگاهی حرفه‌ای اندازه‌گیری می‌شود، و اگرچه این اندازه‌گیری‌ها می‌تواند در تشخیص بیماری مفید باشد، نمی‌توان آنها را تعیین کرد. تغییرات مشاهده شده در سطوح کورتیزول در طول زمان مشاهده شد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس دستگاهی ساخته اند که می تواند گام مهمی در این زمینه باشد. دستگاه آنها یک ساعت هوشمند است که برای ارزیابی سطح کورتیزول در عرق فعلی دقیق و محجوب است. شاید این فناوری بتواند به کاربران امکان اندازه گیری و پاسخ به یک علامت مهم بیماری را بدهد.

آن اندروز، استاد روانپزشکی و روانپزشکی، گفت: «پیش‌بینی می‌کنم که توانایی نظارت بر تغییرات کورتیزول از نزدیک و در طول زمان برای افراد مبتلا به مشکلات سلامت روان بسیار مفید خواهد بود. رفتار علمی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، و عضو پروژه تحقیقاتی آنها ممکن است از یک مشکل قریب الوقوع آگاه باشند یا بر تغییرات طرح های شخصی خود نظارت کنند.

سام امامی نژاد، استادیار مهندسی کامپیوتر در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، و یکی از محققان این پروژه، گفت: کورتیزول برای اندازه گیری تعریق عالی است.

ما دریافتیم که با نظارت بر کورتیزول در عرق، می‌توانیم این تغییرات را با کمک یک دستگاه الکترونیکی کنترل کنیم. همانطور که قبلاً در مولکول های کوچک دیگر مانند متابولیت ها و مواد شیمیایی نشان داده ایم. به دلیل وزن مولکولی کوچک، کورتیزول در اوج عرق ترشح می شود تا به طور مستقیم ظاهر دایره ای آن را منعکس کند.

این فناوری بر اساس تحقیقات قبلی امامی نژاد، اندروز و محققان آنها در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس است.

در این ساعت هوشمند جدید، یک لایه نازک از بند های مخصوص، مقدار کمی عرق را جمع آوری می کند. یک دستگاه متصل که کورتیزول را تشخیص می دهد از DNA مکانیکی به نام آپتامر استفاده می کند که برای نگه داشتن یک مولکول کورتیزول در هر آپتامر مانند کلید یک قفل طراحی شده است. هنگامی که کورتیزول متصل می شود، آپتامر آسیب می بیند. به گونه ای که جریان الکتریکی ترانزیستور را تبدیل می کند.

این نوآوری به همراه مطالعه ای که در سال 2021 انجام شد و توانایی اندازه گیری مواد شیمیایی مهم مغز را با استفاده از آزمایش ها نشان داد، نتیجه یک مطالعه علمی طولانی مدت برای اندروز است. برای بیش از 20 سال، اندروز برای کنترل مولکول هایی مانند سروتونین، یک پیام رسان شیمیایی که در تنظیم احساسات در مغز موجودات زنده نقش دارد، کار کرده است.

او در سال 1999 استفاده از اسیدهای نوکلئیک را به جای پروتئین برای شناسایی مولکول های خاص توصیه کرد. اندروز گفت: «این رویکرد ما را به حل یک مسئله مهم فیزیک هدایت کرد. نحوه ساخت ترانزیستور برای اندازه گیری الکترونیکی در آب زنده

امامی نژاد در عین حال چشم اندازی برای نظارت موثر بر سلامت فردی دارد. تحقیقات او منجر به توسعه دستگاه های تصویربرداری ادغام شده با حسگرهای زیستی برای نظارت بر وزن مولکولی شد.

امامی نژاد گفت: وارد دوران نظارت مستقیم شده ایم. به طور دوره ای، به جای مراجعه به پزشک برای معاینه، معمولاً پزشک با ما است. داده‌هایی که جمع‌آوری و تجزیه و تحلیل می‌کنیم اطلاعات سریعی را در اختیار ما قرار می‌دهد تا به بهبود سلامت و رفاه ما کمک کند.

آزمایشگاه امامی نژاد قبلا یک کپی یکپارچه از یک دستگاه تخصصی را به نمایش گذاشته است که به ساعت های هوشمند اجازه می دهد مواد شیمیایی که باعث تعریق می شوند را شناسایی کنند. بررسی های اولیه نشان داده است که دستگاه های تولید شده توسط تیم امامی نژاد می تواند در تشخیص بیماری هایی مانند فیبروز کیستیک و درمان بالینی مفید باشد.

یک چالش در استفاده از کورتیزول برای تشخیص اضطراب و سایر مشکلات سطح هورمونی این است که می تواند از فردی به فرد دیگر بسیار متفاوت باشد. پزشکان ممکن است نتوانند اطلاعات زیادی از هر دوز دریافت کنند، اما محققان پیش‌بینی می‌کنند که بررسی سطح کورتیزول هنگام استفاده از ساعت هوشمند می‌تواند تغییراتی را که می‌توانند تشخیص داده یا نظارت کنند به کاربران و پزشکان نشان دهد.

جانت تومیاما، استادیار روانپزشکی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، که سال ها با آزمایشگاه امامی نژاد برای آزمایش دستگاه های مورد استفاده در بیمارستان ها کار کرده است، نیز در این مطالعه شرکت دارد.

پل وایس، استاد برجسته شیمی و بیوشیمی در دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس، و یکی از محققان این پروژه، گفت: این تحقیق با گردآوری بخش های مختلف دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس به یک کار مهم تبدیل شده است. این به دلیل صمیمیت ما، نداشتن مشکل با یکدیگر و لذت همکاری با یکدیگر است. ما می توانیم مشکلات یکدیگر را با دیگران حل کنیم و این فناوری را در مسیرهای جدیدی قرار دهیم.

این مطالعه در مجله Science Advances منتشر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.