روز سیزدهم ماه مبارک رمضان را با فلسفه نماز بخوانید

[ad_1]

در دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان آمده است: «طعام حلال در استجابت دعا مفید است.» ما در طول سال انواع حرام و مشکوک را خورده ایم و ماه رمضان فرصتی است برای تطهیر درون.»

به نام خدا

خدا نکند از میوه تاک و میوه آن و میوه آن و میوه درخت بخورم.»

«خدایا مرا در این روز از پلیدی و پلیدی پاک کن و در امر به معروف و نهی از منکر صبر و استقامت عطا فرما و اجر پرهیزگاری و فضیلت و همراهی با سعادتمندان را به یاری خودت مایه سعادتمندی. و ضمانت برای فقرا.»

به گزارش ایسنا، آیت الله مجتهدی تهرانی در ابتدای قرائت دعای روز سیزدهم ماه مبارک رمضان، ضمن توصیه به خواندن دعای مجیر در روزهای سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه مبارک رمضان، گفت. مضامین طولانی و عمیقاً آمیخته دعای اسلامی: نه ثواب، بلکه اصل دعا برای رسیدن به کمال.

اين مجتهد پير در تفسير «اللّهُمْ يَطَيْرٌ عَلَيْهِ مِنْ الدُّنْيا» مي‌گويد: در اين دعا از خدا مي‌خواهيم ما را از نجاست پاك كند. «نجس» به معنای پلیدی گناه و معصیت است. اگر گناهکار باشد بوی تعفن می دهد و اگر مؤمن باشد بوی تعفن می دهد. «اویس قارن» وقتی به زیارت پیامبر (ص) آمد، فضای خانه پیامبر (صلی الله علیه و آله) را معطر کرد و فردای آن روز که پیامبر (ص) به خانه خود بازگشت، فرمود: یعنی پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) ص) بوی رفاه می داد.

وی با تاکید بر رفع بوی روح خاطرنشان کرد: این زمانی است که طهارت واقعی نداریم و در همه چیز شک داریم. در طول سال انواع غذاهای حرام و مشکوک خورده ایم و رمضان فرصتی برای پاکسازی درون است. خوردن غذای حلال در استجابت دعا مفید است. خواندن قرآن در صبح زود زنگار دل را می زداید.

این راز با اشاره به جمله «النَّنَسِ وَالْأَقْذَارِ» که «پلیدی و پلیدی گناه» است، می گوید: «گناه انسان را نجس می کند و دل را نجس می کند». برای رهایی از زنگار دل، سحر قرآن بخوانیم. می گویند قلب انسان زنگ زده است، همان طور که آهن زنگ زده است، قلبت را نیز باید با استغفار و تلاوت قرآن صاف کرد. علاوه بر این، کمک و دستگیری از یتیمان، لکه دل را می زداید.

آیت الله مجتهدی تهرانی در توضیح عبارت «با صبر در عالم قدرت» گفت: در این قسمت از دعا از خداوند می خواهیم که ما را در برابر تقدیر و قدر خود راضی کند. از این رو از خدا می خواهیم که مرا در سرنوشت تو تقویت کند! «دنیای قدرت» یعنی قضاوت و جبر اجتناب ناپذیر است. هر کسی چیزهای ترسناک زیادی در برگه دفاعی دارد که نمی داند مورد علاقه اش است.

این استاد رفتار ضمن اشاره به بیتی با مضمون «در این دنیا دل نباشد/ اگر هست مرد نباشد» گفت: در این دنیا هرکسی با غم ها و مشکلات خودش. استادم (مرحوم شیخ علی اکبر برهان) می گفت: اگر روزی گفتی غمگین شدم.

نه، بدان که پایان نزدیک است! سید بن طاوس به پسرش گفت: پسرم، خانه ای را که می سازی، گوشه ای خراب کن تا غم و غصه ات رها نشود.

این مجتهد پیر در تفسیر «وَوَفِّقْنی فِیهِ لِلتُّقَی» می‌گوید: در این قسمت از دعا از خداوند می‌خواهیم که ما را در تقوای الهی قرار دهد. فضیلت یعنی وقتی کسی اعمال ما را می بیند، طوری زندگی می کنیم که به ما آسیبی نرسد. ماه مبارک رمضان فرصتی برای تقوای الهی است.

وی در توضیح عبارت «وَصُحْبَةِ الْأَبْرَارِ» ادامه داد: در این قسمت از دعا از خداوند می خواهیم که در نیکی و خداپرستی با ما باشد. ما باید به معاشرت خود توجه کنیم، چنانکه در شعر می بینیم: حتی علمای قدیم نیز مواظب بودند که با طلبه ای که نماز شب نمی خواند در یک اتاق نباشند.

آیت الله مجتهدی تهرانی به پایان نماز در روز سیزدهم ماه مبارک رمضان یعنی «بعونک یا اهل بینوا» اشاره می کند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.