باید سیستمی برای “مدیریت ورود ناگهانی حیوانات وحشی به زیستگاه ها” ایجاد شود.

[ad_1]

یک کارشناس ارشد زیست شناسی با اشاره به اینکه سال ها عدم آموزش و فرهنگ سازی در برخورد با حیات وحش کشورمان نادیده گرفته شده بود، گفت: ما بودیم.

به گزارش ایسنا چندی پیش شاهد تلف شدن یک خرس قهوه ای و یک پلنگ ایرانی در حین عملیات نجات بودیم. به گفته مهدی نبیان، کارشناس زیست شناسی، حکمرانی خوب، مدیریت ضعیف منابع مالی، عدم توضیح و … در این امر موثر بوده است.

گرسنگی و کمبود طعمه یکی از دلایل اصلی بازگشت پلنگ به سکونت انسان است.

مهدی نبیان در گفت وگو با ایسنا وی در خصوص پلنگ مشاهده شده در قائمشهر مازندران گفت: به طور معمول شکارچیانی مانند پلنگ به شهرها نزدیک نمی شوند مگر اینکه در فصل زمستان نتوانند حیوانات را در زیستگاه خود شکار کنند زیرا هیچ حیوانی یا پلنگی برای تعقیب یا مریض شدن وجود ندارد. و مشکلات دندانی دارند.» در راه رفتن به شهرها و روستاهای محل زندگی به دام ها و سگ ها غذا بدهید.

وی ادامه داد: متأسفانه امروزه در بسیاری از شهرها و روستاها که جمعیت زیادی از سگ ها به غذای حیواناتی مانند پلنگ تبدیل شده و باعث از بین رفتن آنها شده است پلنگ در شهر و روستا برای شکار.

این زیست شناس با اشاره به اینکه حضور پلنگ در شهر در اواسط بهار اتفاق افتاده است، گفت: در این مدت معمولاً این حیوانات به سمت جنگل ها و کوه های مرتفع می روند و در مناطق کم ارتفاع مانند دشت ها و نزدیک به کوه ها دیده نمی شوند. مناطق روستایی و شهری.» اگر این اتفاق در زمستان افتاده بود، می‌توان گفت حضور پلنگ در تامین غذا بود که از ترس و اضطراب از شهر بیرون رانده شد.

وی افزود: اما این اتفاق در فصل بهار رخ داده است، بنابراین باید بررسی شود که آیا این پلنگ از فروشگاه شخصی و از اسارت یک فرد یا گروهی مجرم فرار کرده و از خانه خود خارج شده و وارد شهر شده است یا خیر. ؟” پلنگ به دلیلی جای خود را رها کرده و وارد شهر شده است که باید مشخص شود اما به نظر می رسد این پلنگ محصول قاچاق و نگهداری در فروشگاه های خصوصی است که باید بررسی شود.

هیجان و بی احتیاطی زیاد باعث مرگ این پلنگ شد

نبی یان ادامه داد: در روند مدیریت این رویداد که متأسفانه منجر به تلف شدن یک پلنگ کوچک شد، متوجه ایراداتی می‌شویم و البته سهل انگاری تا به حال رخ نداده است. عدم پاسخگویی سریع مسئولان محیط زیست به به موقع بودن، آمادگی ناکافی و استفاده نامناسب از تجهیزات مورد نیاز، کمبود دانش و آموزش و عدم مهارت و آموزش مسئولان محیط زیست از یک سو و ناتوانی در اجرای قوانین. برای کنترل صحنه با مسدود کردن شاهد حضور پلنگ ها و محافظت از جمعیت و تامین امنیت عمومی و منافع عمومی و حریم خصوصی در این رویداد بودیم. پلنگ نگون بخت قائمشهر اولین و آخرین در نوع خود نخواهد بود چرا که اغلب با احتمال ورود حیوانات وحشی به زیستگاه های حاشیه زیستگاه مواجه هستیم.

وی افزود: اگر بخواهیم از این فاجعه درس بگیریم باید فقر آموزشی و فرهنگ برخورد با حیات وحش را جدی بگیریم، کشور ما سال هاست که شناخته شده است و اطلاعات دقیقی در این زمینه دریافت نکرده ایم. . ناتوانی اداره حفاظت محیط زیست در استفاده از اینترنت، آموزش و رسانه برای ترویج و ترویج فرهنگ و تفاهم در برخورد با حیات وحش یکی از دلایل اصلی ناتوانی در مدیریت آن است.

این کارشناس ارشد زیست شناسی تاکید کرد: با وجود تکرار زیاد این گونه حوادث در کشور، قصدی برای ایجاد سامانه ای برای کنترل هجوم ناگهانی جانوران پرسه زن در اقامتگاه های اداره حفاظت محیط زیست وجود ندارد. قایق های نجات، کیت های قابل حمل، آنتی بیوتیک ها و مهارها با وجود قیمت های معمولی ارائه نمی شود. نحوه کنترل و تنظیم ورزشگاه مشخص نیست و برنامه خاصی برای ارتباط پلیس و آتش نشانی وجود ندارد.

وی افزود: اگر پلیس نتواند در چنین مواقعی جمعیت را کنترل کند، انجام عملیات امداد و نجات حتی با بهترین تجهیزات و خارج کردن حیوان و اسلحه و مهمات برای جلوگیری از آسیب احتمالی مردم تقریبا غیرممکن است. توجه داشته باشید که تاثیر ماده شیمیایی استفاده شده توسط پرتابه طولانی مدت است، بنابراین در صورت ازدحام جمعیت، خطر حیوان برای تماشاگران در صحنه بزرگتر خواهد شد.

ابزار مناسب را فراهم کنید و تیم را به سرعت در دستور کار آموزش دهید

این زیست شناس ادامه داد: برای جلوگیری از تکرار این گونه گونه های در خطر انقراض، دستورالعمل هایی برای کنترل ورود حیوانات وحشی به زیستگاه ها، تعیین و آموزش تیم های واکنش سریع، تامین تجهیزات لازم از سلاح ها و بازرسی های زنده به جعبه های حمل و نقل منظم در سطح شهر، ارائه شد. باید با تشکیل تیم مدیریت تعاونی با دعوت فرماندار، نیروی انتظامی و آتش نشانی، دستور زمین را به مدیر محیط زیست شهرستان صادر کند و فعالیت های دوره ای برای ارزیابی آمادگی تیم پروژه انجام دهد.

نبیان در خاتمه تصریح کرد: نفوذ نیروهای نامناسب، ضعف حکمرانی، سوء مدیریت استفاده از منابع مالی، عدم شفافیت، ناآگاهی و عدم نظم در اجرای وظایف محوله و اجرای وظایف عادی سازمان حفاظت محیط زیست به کاهش بخش خصوصی استحکام سازمان در سال‌هاست که امید به اصلاح این وضعیت بر باد رفته است و متأسفانه در چنین مواردی شاهد رد شواهد رسمی این سازمان‌ها مبنی بر ناتوانی در رسیدگی به آن‌ها هستیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.