بال ولو یا شیر توپی و عملکرد آن در صنایع

بال ولو یا شیر توپی و عملکرد آن در صنایع
بال ولو

شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) معمولا مواقعی که نیاز به شیر شات آف باشد نصب می شود. شیر توپی به دلیل تخصصی بودن جهت استانداردهای مربوطه و استانداردهای طراحی، حتماً میبایست به کمک یک متخصص انتخاب گردد، به همین جهت نیاز به سه مؤلفه اصلی سایز، فشار کاری و درجه حرارت در اولویت جهت انتخاب قرار میگیرد. این نوع شیرها برای فشارهای کاری پایینتر طراحی میشوند. در کلیه شیرهای ترنیون اگر داخل بدنه شیر فشار بیش از 1/33 برابر فشار کاری خود شیر بالا رفت، به صورت اتوماتیک فشار داخل شیر با عقب رفتن توسط سیترینگ ها تخلیه شود . بال ولو ها هیدرولیکی به دلیل درجه فشار بالا و مقاومت روغن هیدرولیک و گرمایشی مخصوص سیستم های هیدرولیکی و گرمایشی طراحی شده اند. طراحی بال ولو ها تعادل فشار را با بسته بودن شیر تضمین می کند ، جریان سیال دو جهته را می دهد و از خطر انفجار و رد میله عامل جلوگیری می کند.

در شیر های گازی یک توپ در بدنه اصلی شیر و بر سر راه سیال قرار دارد که مسیر سیال را باز یا مسدود می کند. چند چرخش آخر هندویل باعث میشود تا سطح دندانهدار روی استم با سطح تطبیقی توپ تماس پیدا کرده و توپ را به سمت نشیمنگاه حرکت دهد تا شیر بسته شده و جریان قطع شود. البته به این مدل شیرها بال ولو، شیر توپی و شیر گازی هم گفته میشود این شیرها مسیر جریان را با چرخش ربع به دور اهرم باز و بسته می کنند برای عبور سیال از شیر باید ساقه شیر به سمت موقعیت باز شدن چرخش داشته باشد، چرا که در این صورت با چرخیدن توپی، سوراخی که در وسط آن قرار دارد دقیقاً در مسیر ورود و خروج سیال قرار میگیرد و با اینکار عبور سیال از شیر ممکن می شود؛ نوع چرخش توپی در عبور سیال نقش بسزایی دارد به صورتی که اگر چرخش توپی به گونهای باشد که سوراخ آن بر مسیر جریان سیال عمود باشد در این صورت دبی سیال متوقف خواهد شد و یا اگر توپی در حالت نیمه باز چرخش داشته باشد به نوعی جریان آشفته در شیر به وجود میآید که در کاربرد شیر توپی محدودیت ایجاد میکند پس می توان نتیجه گرفت که وضعیت توپی باید در موقعیت های کاملا بسته و یا کاملاً باز قرار گیرد تا کارایی مناسبی داشته باشد.

شیر توپی از پرکاربردترین شیرهای صنعتی هست که بهراحتی توسط اپراتور و PLC قابلیت قطع، وصل و کنترل سیال را دارد و با چرخش ۰ تا ۹۰ درجه بال بهراحتی مسیر سیال را آزاد یا مسدود میکند. مسدود کردن ناگهانی سیال می تواند به مرور باعث خرابی سیت در شیر توپی یا بال ولو (شیر گازی) شود. یکی از مزایای بزرگ بال ولو، طراحی ساده این قطعه می باشد زیرا باعث پایین آمدن هزینه نصب شیر در خط جریان سیال(نفت،گاز،بخار) می شود، علاوه بر آن طرح های پیشرفته شیرهای توپی قابل تعمیر هستند. قابل ذکر است که هرچه جنس سیت شیر، سخت تر می شود میزان قابلیت آن کاهش می یابد. باز و بسته کردن شیرهای توپی بزرگ به نیروی قابل توجهی نیاز دارد. شما با در اختیار داشتن پارامترهای مذکور و تماس با هایپر صنعت فامکو، میتوانید از مشاوره کارشناسان واحد پایپینگ این مجموعه بزرگ، شیر توپی مورد نیاز خود را با برند درخواستی انتخاب و پیشنهاد فنی و مالی مکتوب دریافت نمایید. این مجموعه بهعنوان بزرگترین سایت تخصصی صنعت در بخشهای گوناگون با بیش از دو دهه تجربه در خدمت شما گرامیان هست. مطالعه این مقاله را نیز به شما توصیه می کنیم : شیر برقی چیست؟ ᠎Da ta has been c​reat ed  with the  he lp of GSA Content Gen᠎erat​or DE MO.

این سایش و اصطکاک به مرور سبب نشت شیرها می گردد.

بیشتر بخوانیم : شیر کروی چیست و چه انواعی دارد؟ از جمله قابلیت شیر توپی استنلس استیل این است که حرکت چرخشی دارند و در آنها مجرا بندهای کروی شکل وجود دارد. این نوع شیر توپی باعث ایجاد محدودیت در عبور جریان از مقطع مجرای کروی می گردد. ساختمان بسیار ساده و کاربردهای فراوان آن­ها باعث شده تا بسیاری از کارخانه­های دنیا به تولید این نوع از شیرها بپردازند. این ماده دارای ضریب اصطکاک بسیار پایین، قابلیت تحمل دمای بالا و همچنین خاصیت آب بندی بسیار مناسبی می باشد. این سایش و اصطکاک به مرور سبب نشت شیرها می گردد. این شیرها به دلیل اطمینان بالا و نوع آب بندی مناسبی که دارند گزینه بسیار مناسبی برای گازها می باشند این شیر دارای مجرای ورودی و خروجی در مرکز آن می باشد. شیرهای گازی عملکرد بسیار سریعی دارند و باز و بسته کردن آن­ها بسیار راحت می باشد. هدف اصلی آن­ها قطع و وصل جریان می باشد. قیمت ارزان آن­ها باعث شده که استفاده از شیرهای گازی در صنایع تاسیساتی بسیار رایج و پرکاربرد شود. مهم ترین و اصلی ترین ماده استفاده شده برای آب بندی درون شیرهای توپی، PTFE می باشد. یک نقطه ضعف کوچک از PTFE این است که مواد زبر روی ان خط ایجاد می کند ، که می تواند باعث خراب شدن آب بندی در طول زمان شود.  Th​is c ontent was created with the help of GSA Con tent Gener ator D emov er​si​on᠎!

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.