آیا دیه در ماه های حرام دو برابر می شود؟

[ad_1]

یکی از باورهای رایج دوبرابر کردن فشار خون در ماه های حرام است. اعتقاد دیگر این است که ماه های رمضان یا صفر نیز ماه های مقدس محسوب می شوند. در ادامه به بررسی این موضوع می پردازیم.

به گزارش ایسنا، «اقتصادآنلاین» در ادامه نوشت: برخلاف تصور عموم، فدیه در ماه های حرام دو برابر نمی شود. دوم یعنی دو دیه کامل; اما طبق ماده 555 قانون مجازات اسلامی، اگر رفتار مرتکب و فوت در ماه های حرام باشد، علاوه بر خون روح، باید یک سوم خون نیز اضافه شود که به آن می گویند. “غلظت خون”. پول. «نظم از ریشه دستور می آید، یعنی به نوعی ضرب می شود.

طبق همین ماده، ماه های حرام محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه است. بنابراین ماه رمضان و صفر ماه حرام نیست.

از طرفی علاوه بر ماه های ممنوعه، در برخی جاها حکم دیه وجود دارد. طبق قانون اگر رفتار مجرم و فوت در معبد مکه باشد یک سوم دیه اضافه می شود. توجه داشته باشید که این تصمیم فقط در مورد معبد مکه مکرمه است و در صورت وقوع قتل در کاخ امام رضا (ع)، معبد امام حسین (ع) و سایر اماکن متبرکه و بقاع ائمه و امامزادگان و دیگران. .، طبق دستور نامعتبر.

نکته جالب دیگر این است که دیه فقط روی جرایم عمدی تمرکز نمی کند، بلکه به جرایم غیرمتمرکز نیز توجه می کند، یعنی اگر مثلاً در یکی از ماه های حرام در حادثه ای فوت کردید، باید دیه بیشتری از آن بپردازید. معمولا.

دستور آغاز و پایان ماه های حرام مغرب. مثلاً ماه رجب در آخرین روز جمادی الثانی با عبادت مغرب شروع می شود و در آخرین روز ماه رجب با عبادت مغرب به پایان می رسد.

نکته مهم دیگر این است که طبق ماده 556 قانون مجازات اسلامی در مجازات دیه تفاوتی بین اطفال و بزرگسالان، زن و مرد، مسلمان و غیرمسلمان وجود ندارد. حتی جنین نیز پس از تولد روح، مقید به پایان امر است.

و در نهایت بر اساس ماده 557 قانون مجازات اسلامی استفاده از دیه به هنگام فوت محدود می شود. یعنی برای شلاق مقدار خون حفظ نمی شود. همچنین اگر مثلاً یک ماهی را بزند که بد نیست و در یک ماه حرام بمیرد، فشارش زیاد نمی شود. مجرم و مجرم باید در یکی از ماه های حرام یا در معبد مکه مجروح شوند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.