آقایان کنکور قبول نمی شوند

[ad_1]

بر اساس اعلام سازمان بازنگری، 61 درصد داوطلبان آزمون سراسری امسال زن و 39 درصد مرد هستند.

به گزارش ایسنا، این روزنامه همنوعان او نوشت: «سازمان بررسی اطلاعاتی در مورد کنکور امسال منتشر کرد. بر اساس اطلاعات منتشر شده، تعداد متقاضیان کنکور امسال نسبت به سال گذشته 10 درصد نسبت به چهار نفر افزایش نشان می دهد. به گفته حسن مروتی، مدیر آزمون های سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون های سراسری امسال با تغییراتی در تعداد دفترچه ها و سوالات مواجه بوده است. همانند سال های گذشته دو دفترچه و یک پاسخنامه وجود داشت اما امسال دفترچه و پاسخنامه برای سوالات عمومی و اختصاصی جدا می باشد. در کنکور امسال اعضای گروه تجربی ریاضی و فنی و گروه آزمایشی علوم انسانی یک دفترچه سوالات عمومی و یک پاسخنامه دریافت می کنند و سپس دو دفترچه جداگانه و دو مدرک جداگانه دریافت می کنند. فقط در نمونه، علاوه بر دو دفترچه، پرستاران باید به یک سوال از پرستاران نیز پاسخ دهند و داوطلبان زبان‌ها و گروه‌های عملی مختلف علاوه بر دفترچه سوالات عمومی، دفترچه‌ای با پاسخ‌های متفاوت خواهند داشت.

نکته مهم در اعلام جزئیات کنکور امسال، میزان رقابت زنان و مردان است. امسال بیش از یک میلیون و 489 هزار نفر متقاضی کنکور بوده اند که از این تعداد 61 درصد زن و 2 درصد مرد هستند. سال گذشته تعداد زنان بیشتر از مردان بود. بر اساس آمار سازمان سنجش در سال 1400 تعداد زنان داوطلب در کنکور 59.55 درصد و گروه مردان 40.45 درصد بوده است. در سال 1999 نیز همینطور بود، زمانی که دانشجویان دختر 53 درصد پذیرش داشتند. به گفته کارشناسان آموزش و پرورش، بررسی ها نشان داده است که کاهش تقاضای زنان برای ورود به دانشگاه روندی است که از سال ها پیش آغاز شده و ادامه خواهد داشت. فقدان بازار کار متناسب با تحصیلات، درآمد پایین و انتظارات جامعه از مردان برای امرار معاش، آنها را به ورود زودهنگام به بازار کار در مشاغل درآمدزا سوق داد.

به وضعیت فعلی 11 سال گذشته نگاه کنید

محمدمهدی نژاد نوری، پژوهشگر سابق وزارت علوم گفت: «تغییر نرخ دختر و پسر در دانشگاه از اوایل دهه 1990 آغاز شده است. او به همشهری می‌گوید: «در حال تخمین چرخشی هستیم که از سال 90 شاهد آن بوده‌ایم. در آن زمان تعداد داوطلبان زن و مرد 50 نفر، میانگین علوم انسانی در سایر رشته ها 60 تا 40 نفر بود و بیشتر دختران تمایل داشتند در این رشته ها تحصیل کنند. اما به تدریج تعداد داوطلبان زن افزایش یافته و به این حد رسیده است.»

او گفت: “تحقیقات ما نشان می دهد که اکثر زنان در دانشگاه جذب بازار کار نمی شوند.” یعنی از انجام آن سرباز می زنند. با فرض اینکه 61 درصد متقاضی کنکور هستند، فاکتور مهم عدم جستجوی کار پس از فارغ التحصیلی است. بسیاری از آنها به دلیل زندگی و اوقات فراغت به تحصیل ادامه می دهند. با این حال، آموزش شرایط اجتماعی را هدایت می کند و اعتماد به نفس را افزایش می دهد. احتمالاً تنها 30 درصد از این نامزدها به دنبال شغلی هستند که با حرفه آنها مطابقت داشته باشد. از 39 درصد داوطلبان مرد، پس از قبولی در کنکور و فارغ التحصیلی، همگی به دنبال کار هستند. “حتی مدارس وصل نیستند!”

وی یکی از دلایل اصلی کاهش ورود داوطلبان مرد به دانشگاه ها را مسایل اقتصادی عنوان و خاطرنشان کرد: در کشور ما همه برای تامین معاش خانواده و کسب درآمد به مردان وابسته هستند. اگر مردی ببیند در شرایط فعلی باید درآمد بیشتری می گرفت، چهار سال در دانشگاه گذرانده و مطمئن نیست که می تواند در همان رشته کار کند یا نه. به همین دلیل مسیر آن از ابتدا تغییر کرده است. حالا اگر کسی در بازار کار می کند، بهتر از رفتن به جایی است. آنچه قابل توجه است کاهش تمایل مردم به ادامه تحصیل است.

به گفته این معلم دانشگاه، این موضوع برای زنان ناآشنا است. به همین دلایل، از زنان انتظار نمی رفت که از خانواده حمایت کنند یا درآمدی کسب کنند. زنان اغلب برای خوشبختی یا استقلال کار می کنند. در واقع، نباید فراموش کرد که کیفیت آموزش نیز خوب نیست و افراد پس از فارغ التحصیلی تقریباً هیچ تحصیلات حرفه ای ندارند. جز در رشته های مهندسی و پزشکی و ….

دوره های آموزشی برای بازار کار مناسب نیست

معاون اسبق وزیر علوم گفت: در سال 95 بیش از چهار میلیون و در سال 99 بیش از سه میلیون دانشجو بودند. بنابراین بیش از یک میلیون صندلی برای ورودی های جدید در دسترس است. کاهش جمعیت جوانان و کاهش استقبال از تحصیلات دانشگاهی به این موضوع منجر شده است. در این صورت افراد می توانند هر زمان که بخواهند در کنکور شرکت کرده و وارد دانشگاه شوند. یعنی دیگر رقابت برای ورود به دانشگاه مثل گذشته سخت نیست. در هر صورت بعداً می توان مدرک گرفت».

او می گوید مشکل الان شغل است. از سازمان‌های مختلف نیز خواسته شد که بگویند دقیقاً از چه رشته‌هایی برای فارغ‌التحصیل شدن نیاز دارند، اما هیچ همکاری بین این دو موسسه و دانشگاه وجود نداشت.»

به گفته وی، تا زمانی که نظام آموزشی و محتوای آن اصلاح نشود، نمی توان انتظار بهبود وضعیت را داشت. وی با بیان اینکه بازار کار رقابتی نیست، گفت: در حال حاضر 3 میلیون و 200 هزار دانشجو در رشته های علوم انسانی تحصیل می کنند. اگرچه بازار کار برای این مدارس مناسب نیست و شاید 20 تا 30 درصد بازار کار به این مشاغل اختصاص دارد. بسیاری از فارغ التحصیلان رشته هایی مانند ادبیات یا روانشناسی و غیره هرگز در آن رشته ها کار نکرده اند و می توانند مشاغل دیگری مانند املاک و مستغلات، آموزش و پرورش و سایر بخش ها را پیدا کنند.

انتهای پیام/

[ad_2]
Source link

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده اصلی ⚡ قیمت رقابتی

مونو پتاسیم فسفات ✔️ وارد کننده کلیدی ⚡ قیمت رقابتی سولفات منگنز, مونو آمونیوم فسفات, …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.